Pijani kierowcy hulajnóg w Olsztynie i Iławie – policja interweniuje przy ponad 2 promilach
W miniony czwartek policja w regionie Warmii i Mazur podjęła dwie interwencje wobec nietrzeźwych użytkowników hulajnóg elektrycznych – jedną w Olsztynie, drugą w Iławie. W Olsztynie 48-letni mężczyzna został zatrzymany po tym, jak przewrócił się na ulicy Kościuszki, a badanie alkomatem wykazało u niego ponad 2 promile alkoholu we krwi. W Iławie funkcjonariusze również zatrzymali pijanego hulajnogowicza. Sprawcy tych wykroczeń lub przestępstw staną przed sądem.
Do zdarzenia w Olsztynie doszło około godziny 21:00 na jednej z głównych ulic miasta. Policjanci pełniący tam służbę zauważyli leżącego na chodniku mężczyznę oraz porzuconą obok hulajnogę elektryczną. Szybko ustalono, że 48-latek jechał tym środkiem transportu pod wpływem alkoholu, co potwierdziło badanie alkomatem – wynik przekroczył 2 promile. Jak informuje podkomisarz Anna z Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie, mężczyzna przewrócił się na hulajnodze, co wzbudziło zainteresowanie przechodniów i skłoniło policję do interwencji. Teraz odpowie przed sądem za prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości.
Warto podkreślić, że w Polsce hulajnoga elektryczna jest traktowana jak pojazd, a kierowcy pod wpływem alkoholu podlegają takim samym przepisom jak kierowcy samochodów. Oznacza to, że jazda w stanie nietrzeźwości może skutkować wysokimi karami, w tym grzywną, a nawet zakazem prowadzenia pojazdów. Policja przypomina, że nietrzeźwi użytkownicy hulajnóg stwarzają realne zagrożenie dla siebie oraz innych uczestników ruchu drogowego, zwłaszcza w przestrzeni miejskiej.
Na miejscu widać było, że przechodnie byli zaskoczeni sytuacją. „Nie spodziewałem się, że ktoś może tak się puścić na hulajnodze po pijaku. To chyba pierwszy raz coś takiego widziałem w centrum Olsztyna” – mówił jeden z mieszkańców, który był świadkiem zdarzenia.
Nieco podobna sytuacja miała miejsce w Iławie, gdzie również zatrzymano nietrzeźwego hulajnogowicza. Policjanci nie ujawnili jeszcze szczegółów, ale potwierdzili, że kierujący był pod wpływem alkoholu, co skończyło się interwencją służb. Te przypadki z regionu pokazują, że problem nietrzeźwych użytkowników elektrycznych hulajnóg dotyczy również mniejszych miejscowości.
Dla mieszkańców Olsztyna i okolic to sygnał, że warto zachować ostrożność nie tylko podczas korzystania z tradycyjnych pojazdów. Policja zapowiada wzmożone kontrole i przypomina, że konsekwencje jazdy pod wpływem alkoholu są poważne. Jeśli zauważysz osobę kierującą hulajnogą na "podwójnym gazie", warto zgłosić to służbom pod numerem alarmowym 112.
Co istotne, problem pijanych hulajnogowiczów dotyczy nie tylko kwestii prawnych, ale również bezpieczeństwa na naszych ulicach. W ostatnich miesiącach rośnie liczba mieszkańców korzystających z hulajnóg jako wygodnego środka transportu, szczególnie w centrach miast. Niestety, nie wszyscy pamiętają o odpowiedzialności za kierownicą, a to może skutkować poważnymi wypadkami.
Przypominamy, że zgodnie z obowiązującymi przepisami, każdy kierujący hulajnogą elektryczną musi przestrzegać zasad ruchu drogowego oraz posiadać trzeźwość. Za jazdę pod wpływem alkoholu grożą kary finansowe, a także możliwość odpowiedzialności karnej. Mieszkańcy Olsztyna mogą zgłaszać podejrzane sytuacje bezpośrednio do Komendy Miejskiej Policji przy ul. Partyzantów 39, telefonicznie pod numerem 47 73 52 200 lub za pomocą aplikacji "Moja Komenda".
Podsumowując, ostatnie incydenty z udziałem pijanych hulajnogowiczów w Olsztynie i Iławie to wyraźne ostrzeżenie. Warto pamiętać, że nawet krótka przejażdżka po spożyciu alkoholu może mieć poważne konsekwencje – dla zdrowia, życia i portfela. Policja apeluje o rozsądek i odpowiedzialność, by nasze miasta były bezpieczniejsze dla wszystkich.
Źródło: Informacja własna