Nawigacja
Wymój miejscowość i jezioro.

Wymój to wieś w Polsce położona w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie olsztyńskim, w gminie Stawiguda nad Jeziorem Wymojskim (Wymój) oraz nad rzeką Pasłęką. Jest często odwiedzanym miejscem przez zachodnich miłośników agroturystyki. Wymój dzieli się na stale zamieszkany Wymój oraz cześć letniskowo-wczasową Wymój Domki. Zwyczajowo wieś dzieli się na trzy części, posiadające lokalne nazwy: Wymój Wieś, Wymój Domki i Wymój Kolonia (lub też Wymój Plony, Wymój Alpy, i Wymój Padrom). Zabudowa kolonijna jest rozproszona na polach, a poszczególne siedliska oddalone są od centrum miejscowości o kilka kilometrów.


Wieś powstała w 1353 r. Według podań nazwa pochodzi od imienia Prusa, mieszkańca (być może założyciela) wsi. Wymój. W Wymoju obecnie mieszka około 200 osób, znajdują się tutaj 24 zagrody, jest przystanek autobusowy, świetlica, liczne pomosty do połowu ryb, ścieżki turystyczne w pobliskich lasach. Przy głównej drodze, wzdłuż której znajduje się Wymój, znajdują się dwie kapliczki (jedna z nich dzwonniczką), których historia i powstanie związane są prawdopodobnie z pierwszymi pielgrzymkami, które miały miejsce tuż po objawieniach Najświętszej Marii Panny w Gietrzwałdzie. Trzecia kapliczka zlokalizowana jest na tzw. koloniach. Szczególne miejsce mają również dwa krzyże. Wymój jest typową warmińską. Świadczą o tym przeszłość wsi, obyczaje mieszkańców, jak też miejscowa zabudowa.


Wymój, jako jedna z nielicznych miejscowości, głosował za Polską w plebiscycie w 1920 r. Pomimo ogromnej przewagi (86,33 % powiatu olsztyńskiego głosowało za przynależnością do Niemiec) głosów mieszkańcy walczyli o polskość. W pobliżu wsi znajduje się pierwszy w Polsce obiekt hodowli Barramundi. W obiekcie hodowanych jest ok. 100 tys. ryb w obiegu zamkniętym wody (recyrkulacja). Obiektowi hodowli ryb towarzyszy szklarnia z hydroponiczną uprawą warzyw (sałata, kapusta chińska), filtrującą wodę z hodowli ryb ze związków azotowych. Także w bliskiej odległości od wsi, otoczonej lasami, znajdują się obszary objęte ochroną, m.in. rezerwat orła bielika czy ostoja bobrów na rzece Pasłęce. Rzeka Pasłęka to także umowna granica między Warmią i Mazurami.


Jezioro Wymój (niem. Wemitten - See) to biornik przepływowy na cieku rzeki Pasłęki, w odległości 13 kilometrów od jej źródeł. Powierzchnia ok. 47 ha, maksymalna głębokość to 16 m, średnia natomiast 5 m. W okolicy jeziora znajduje się wioska Wymój i leśniczówka Witulty. Jezioro Wymój położone jest w zlewni rzeki Pasłęki, która zaczyna swój bieg na zabagnionych łąkach w pobliżu wsi Gryżliny, a wpływa do Zalewu Wiślanego koło osady rybackiej Stara Pasłęka. Rzeka wpływa do jeziora w części południowo - wschodniej, a wypływa z części północno - zachodniej i prowadzi wody do Jeziora Sarąg. W tym też miejscu zaczyna się rezerwat "Ostoja Bobrów na rzece Pasłęce" utworzony w 1970 roku. Jezioro położone jest około 20 km na południe od miasta Olsztyn. Zbiornik usytuowany jest w odległości 3 km od miejscowości Stawiguda, przez którą przebiega trasa S51 Olsztyn - Olsztynek. Należy do grupy jezior Pojezierza Olsztyńskiego, które jest fragmentem Pojezierza Mazurskiego. W odległości 300 m od wpływu rzeki Pasłęki do Jeziora Wymój znajduje się Rybackie Gospodarstwo Stawowe należące do Polskiego Związku Wędkarskiego w Olsztynie, które jest zasilane wodami Pasłęki. Jezioro otoczone jest lasem i łąkami. Brzegi jeziora są przeważnie wysokie, miejscami szczególnie zachodnie strome, natomiast krańce zbiornika południowy i północny - niskie i podmokłe. Zachodni i wschodni brzeg jest porośnięty borem sosnowym. Linia brzegowa zbiornika jest mało urozmaicona. Brzegi są w małym stopniu porośnięte roślinnością wynurzoną.


Więcej informacji o miejscowości oraz jeziorze Wymój być może znajdziesz na stronie domowej spokojnej wioski Wymój.Ten artykuł został otagowany
Tagi: Wymój Warmia